Typy a triky pre zariadenie detskej izby

Skôr ako sa rozhodneme zariadiť detskú izbu, musíme zotriediť okrem samotných predstáv o izbe aj finančný rozpočet, od ktorého sa budeme odvíjať. Štandardne detskú izbu rozdeľujeme na dve časti, a to na časť oddychu a časť hrania, respektíve v staršom veku na časť učenia. Tieto jednotlivé zóny detskej izby sa v skutočnosti nachádzajú v jednom priestore a môžu sa nám samozrejme prekrývať. Veľmi dôležité pri zariaďovaní detskej izby je zohľadnenie rozmerov miestnosti.

Pri výbere jednotlivých kusov nábytku sa zameriavame na vek dieťaťa, na jeho bezpečnosť a využitie. V detskej izbe je dôležité pracovať s farbami tak, aby bola svetlá. Na izbe pre dieťa je úžasné, že môžete povoliť uzdu svojej fantázii v rámci výberu dekorácii, či dokonca zvoliť si tému, na ktorú budete pre svoje deti priestor zariaďovať. Povedzme, že Váš syn miluje vodu a lode, tak samozrejme môžete využiť jeho záľubu a izbu zariadiť do námorníckeho štýlu. Mnohí chlapci majú izby zriadené práve napr. tematicky úzko spojené so športom a dievčatá skôr na tému princezien, či zvierat. Dnes je sortiment predávaní v prijateľných cenových reláciách a v rôznych dostupných variantoch. Parametrom pre výber detského zariadenia je samozrejme okrem pohlavia aj vek. Po postieľke je vhodné dieťaťu kúpiť klasickú detskú posteľ s kvalitným matracom pre jeho zdravý vývin. Pri malých, alebo menej metrážnych izbách sa dajú v dnešnej dobe robiť rovnako zázraky.

Poschodové postele s písacím stolom pod posteľov, rôzne postele s väčším úložným priestorom, ktoré Vám zopár metrov ušetria. Aby sme si bližšie povedali, čo patri k zariadeniu detskej izby tak základom je určite posteľ (pozor na výber matraca), stôl (písací pre staršie školopovinné deti), stolička, skriňa, alebo menší šatník, krabice, kontajnery alebo police na hračky. Samozrejme pri výbere nábytku sa môžeme snažiť vybrať nadčasový kvalitný nábytok či zaradenie a nechať ho s dieťaťom rásť. Alebo môžeme zariaďovať postupne s rôznymi obmenami nábytkov, prispôsobovaním sa veku dieťaťa. Napr. využite rôznych detských motívov na skriniach a posteli. Z dlhodobého hľadiska by nás to však mohlo cenovo viac zaťažiť.

Pri výbere farieb, či už tapety alebo maľovky, by sme sa mali vyhýbať farbám príliš tmavým a výrazným. Do priestorov detskej izby sa odporúčajú najmä farby biela, modrá, žltá a zelená. Trendom pri výbere nábytkov sú ľahko umývateľné materiály s kvalitnými a ľahko ovládateľnými rúčkami. Netreba zabúdať, že detskú izbu dekorujú najmä hračky. Stôl a teda pracovná časť by sa mala nachádzať bližšie pri okne, samozrejme z dôvodu najpriaznivejšieho svetla. Ku stolu dieťaťu treba samozrejme vybrať aj kvalitnú stoličku.

Pri výber stoličky sme rovnako obozretný ako pri výbere matraca, nakoľko dbáme na zdravý vývin chrbtice dieťaťa. Ako vhodné stoličky sa javia tzv. anatomický rastúce pracovné stoličky. Takéto stoličky sú nastaviteľné do výšky, tiež je možne nastaviť sklon operadla ako aj sedáku. Niektoré stoličky majú dokonca nastaviteľné aj opierky pre ruky. Dieťa by malo sedieť v polohe 90 stupňov za stolom. Koberec je na uvážení zriaďovateľa, ale zem je v detskej izbe často využívaná ako priestor na hranie, takže koberec je určite z praktického hľadiska vítaný. A okrem koberca v detskej izbe nech Vaše deti hreje najmä láska, s ktorou ju zariaďujete….