Typy a triky do kuchyne

Pri zariaďovaní takého priestoru v byte ako je kuchyňa, je veľmi dôležité aby sme si uvedomili jej využitie. Najčastejšie chyby, ktoré ľudia pri zariaďovaní kuchýň práve robia je, že pri základom zostavovaní kuchynského nábytku a spotrebičov nemyslia na praktické hľadisko. Byť kreatívny je super a samozrejme je dôležité mať v byte to, čo sa Vám skutočne páči. Ale napríklad vybranie farby by malo byť súlade aj s jej praktickou stránkou. V mnohých prípadoch sa pri výbere kuchýň stáva, že sa ľudia obávajú bielej. A pritom biela farba v kuchyni vôbec nemusí pôsobiť sterilne. Táto farba z hľadiska pohltenia svetla v byte je ideálnou práve do malých, tmavých bytov. Aby sme boli presnejší, biela farba pohltí v skutočnosti len 4% svetla. Naproti tomu čierna, dokonca aj šedá pohltia až 96%.

Rovnako tak opticky kuchynský priestor zväčšia lesklé povrchy. Netreba sa báť ich údržby. Dnes sú na trhu tzv. bez odtlačkové povrchy, takže z praktického hľadiska už nie sú vôbec tak prácne. Nikdy si priestor kuchyne neprepĺňajte. V tomto prípade naozaj platí, že menej je viac. Okrem toho, že si v kuchyni zmenšíme pracovný priestor, pôsobí nevkusne, preplnene a častokrát upravená akoby chaoticky bez použitia akéhokoľvek kľúča. Jednoduchá, neprekombinovaná a hlavne funkčná kuchyňa vydrží dlhšie neopozeraná.

Mnohí dizajnéri práve pre funkčnosť kuchyne radia použiť ostrov. Samozrejme je jasné, že takáto možnosť tu nie vždy je. Ak nám veľkosť a priestor kuchyne nedovoľujú použiť ostrov malo by byť v záujme každého kuchára maximalizovať pracovnú dosku. V kuchyni okrem priestoru na varenie, ktorý je nutnosťou, by nemalo chýbať ani miesto na sedenie. Aj v kuchyni sa človek musí cítiť príjemne.

V minulosti bolo pravidlom rozdelenie kuchynských skriniek na vrchné a spodné, dnes sa kuchyne otvárajú a spájajú s obývačkou, a tak je možne vidieť nielen rovnaké povrchové úpravy nábytku, ale aj podobné typy skriniek. Za pasé v kuchyni možno považovať aj klasické otváranie dverí, ktoré nahradili iné praktickejšie varianty. Posuvné alebo mechanické varianty často zaberú oveľa menej miesta. Systém tichého zatvárania za pomoci bŕzd ešte k tomu nepochybne povýšili výzor aj z estetického hľadiska.

Ďalšou zmenou v kuchyni sú priestory bez úchytiek. Buď sú madlá skryté alebo ich nahradil zatláčací mechanizmus. Môže sa však stať, že si aj v otvorenom priestore chcete zachovať akési súkromie. Z jednotlivých kuchynských častí si môžete vytvoriť napríklad kuchynskú bunku. Nápomocné Vám môžu byť kuchynské skrinky zavesené na strope alebo barový pult. Ďalším pomocníkom nastavenia súkromia môže byť tiež otvorená policová stena, ktorá z oboch strán môže pôsobiť dekoračne. Avšak tu si treba dať pozor na to, čo všetko si vystavíte, pretože ako sme už spomínali, menej je niekedy viac. Spotrebiče do kuchyne neoddeliteľne patria, avšak aj s nimi sa dá dnes čarovať. Buď ich schováte do vstavaných skriniek a digestor kúpite podobný osvetleniu alebo si vyberiete drahé dizajnové kúsky spotrebičov. Človek by sa mal vo svojej domácnosti cítiť čo najpríjemnejšie a aj varenie je možné povýšiť na spoločnú a spoločenskú rodinnú udalosť. Tak nech sa Vám to podarí aj v tej Vašej novej či starej kuchyni. Do varenia!