Svetový módny dizajnéri

Móda a jej vplyv. Kto diktuje jej smer? Jej stvárnenie je umelecké a prácne, jej sila je nesmierna a nadľudská, veď predsa ovplyvňuje davy. Zhmotňuje krásu, pretavuje sny, vytvára trendy. Priblížime si jednotlivé zvučné, rokmi overené mená čo v móde niečo znamenajú. Kto je to Dolce a Gabbana, Ralp Lauren, Prada, Donatella Versace či Coco Chanel? Ako a kedy začínali si povieme na nasledujúcich riadkoch.

Dominico Dolce a Stefano Gabbana sa spoznali pri práci. Bolo to v roku 1980, keď pracovali ako asistenti v milánskom ateliéri Georgia Correggiariho. Spolupracovalo sa im tak dobre, že sa do seba zamilovali. V roku 1982 vznikla okrem poradenského módneho štúdia aj módna značka Dolce and Gabbana. V roku 1986 otvorili v Miláne svoj prvý obchod. Ich vplyv narastal, začali vyvážať svoje modely do sveta napr. do USA aj do Japonska. Vznikli ich prvé showroomy. Neskôr sa začali venovať aj pánskej móde a na trh prerazil ich parfum. V roku 2014 ale boli bojkotovaný pre ich vyhlásenia o umelých deťoch zo skúmaviek, a rovnako aj pre ich neodvedené dane, za ktoré boli odsúdení. Spolupracujú napríklad s Madonou, manželmi Viktóriou a Davidom Beckhamom. Aj keď sa rozišli, boli natoľko profesionálni, že to ich módnu tvorbu nenaštrbilo.

Ďalšie, nie menej zvučné, meno v módnom svete je Ralp Lauren. Jedná sa o amerického módneho návrhára. Jeho prvotinou bolo založenie obchodu koncom 60 rokov so športovou módou. Uznanie získal za film Veľký Gatsby, kde sa podieľal na tvorbe kostýmov. V roku 2007 mal v USA otvorených 35 obchodov. Zaujímavosťou je, že hral v seriáli Priatelia kde stvárňoval sám seba, nakoľko Rachel (Jennifer Anniston) práve v Priateľoch pracuje pre módny dom Ralfa Laurena.

Módna značka, rovnako využitá aj vo filmovom svete, kde jej zvučné meno je obsiahnuté už v samotnom názve filmu, je Prada. Prada bolo založená starým otcom Muccie Prada už v roku 1913. Značka sa zameriavala zo začiatku na kabelky a módne doplnky. Dnes je výnimočná svojou „škaredou eleganciou“, luxusom a nevýraznými strihmi, či tmavými farbami. Zaujímavosťou je, že Muccia Prada získala doktorát z politológie a móda vôbec nepatrila medzi jej koníčky.

Na rozdiel od Prady je móda Donatelli Versace výrazná, nápadná a aj dosť kontroverzná. Donatella je súčasnou hlavnou dizajnérkou módnej značky Versace a vlastni 20% podiel tejto značky. Jej zakladateľom bol Gianni Versace. Vo svete módy okrem svojich kurióznych nápadov zaujala aj celebritami na svojom móle. Bola jednou z prvých, ktorej móla nahradili celebritné tváre namiesto modeliek. Donnatellu vo svete módy reprezentujú také mená ako je Madonna, Jennifer Lopez, ale aj iné.

Čo by to ale bolo za článok o móde, ak by sme nespomenuli matku módy a najznámejšiu módnu dizajnérku na svete – Coco Chanel. Jej tvorba bola poznačená precíznym citom pre eleganciu. Sama nikdy módnu tvorbu neštudovala a venovala sa jej ako svojmu hobby. Jej výtvory sú nesmrteľné, veď jej tzv. chanelovský sukňový kostým či malé čierne šaty sú aj v súčasnosti nielen nositeľné, ale priam vyhrabávateľné. Snáď každá žena by aspoň jeden zo spomenutých kúskov mala mať doma vo svojom šatníku. Ak nie viac.