Nákupy na Gearbest

Už niekoľko rokov hovoríme o výhodách nákupu telefónov, tabletov a prenosných počítačov z Číny, pričom mnohí čínski výrobcovia vyrábajú tovar porovnateľnej kvality za výrazne nižšie ceny. Ale pri nákupe takýchto zariadení vyberáte väčšie riziká, ako by ste ich kúpili na trhu EÚ. Práve spoločnosť Gearbest sa v tomto nedávno dostala do popredia. Preplatí náklady na prepravu a dane, takže nie sú žiadne škaredé prekvapenia, ponúka jednoročnú záruku na všetky telefóny a službu zákazníckej podpory.

Po prvé, treba vysvetliť dôležitú otázku: takýto trh nie je nezákonný. Niekedy sa označuje ako paralelný trh, ktorý je v skutočnosti jasnejším vyjadrením toho, čo to je. Tento trh je kanál, prostredníctvom ktorého je tovar dovážaný distribútormi, ktorí nie sú autorizovaní výrobcom. Umožňuje spotrebiteľom v Európe nakupovať výrobky, ktoré nie sú určené na predaj na tomto trhu, a za nižšie ceny , ktoré zvyčajne zaplatíte v zámorí kleine rijstkoker 2019.

Tento trh sa líši od čierneho trhu tým, že tento tovar nie je nezákonný. Nie je určený len na predaj tu. Avšak, zatiaľ čo neporušujete zákon tým, že nakupujete tento tovar, existujú niektoré body, ktoré by ste chceli zvážiť, ako uvádzame nižšie. Určite sem patria aj poplatky za prepravu a colné poplatky. Mali by ste si kúpiť technologické výrobky cez takéto spoločnosti? Samozrejme, nevýhody a riziká nákupu lacných telefónov a iných elektronických tovarov máte aj pri nákupe na Slovensku. Ako teda ale nakupovať lacné telefóny z Číny?

Zatiaľ čo niektoré stránky ponúkajú bezplatnú dopravu, neplatia žiadne poplatky za dovoz, ktoré účtovali colné úrady pri odosielaní výrobkov z ich skladov. Posielajú sa do viacerých krajín a každá z nich má odlišné dovozné pravidlá. Keď kupujete od spoločnosti Gearbest, dovážate a vy ste dovozca, ktorý je zodpovedný za tovar, keď tovar prechádza cez colnú správu v cieľovej krajine. Takže poplatky colného úradu sú váš problém. A ak vás colnica bude kontaktovať, aby povedala, že má váš balík, potom ho nedostanete až do vyplatenia. Ak tak neurobíte, váš balík môže byť zničený; ak sa vráti odosielateľovi, zistíte, že ste zodpovední za náklady na vrátenie.

Podľa našich skúseností je to takmer vždy spoločnosť DHL, ktorá vydáva oznámenia o poplatkoch, zvyčajne po dodaní produktu. Od zákazníkov sa bude požadovať, aby zaplatili clo pred dodaním tovaru. Poplatky sa vypočítavajú vo výške 20% z hodnoty za prepravné doklady plus poplatok vo výške približne 10 eur. Či je vaša zásielka zastavená colnou správou je niekedy náhoda. Našou najlepšou radou je očakávať, že zaplatíte dovoznú DPH a zahrniete ju do vášho výpočtu celkovej ceny zariadenia. Je však potrebné poukázať na to, že niektoré spoločnosti majú sklady v EÚ a Číne. Pri nákupe výrobkov s bydliskom v krajine týchto skladov nebudete musieť platiť colné poplatky, takže je to vždy výhodnejšou možnosťou, aj keď niekedy trochu nákladnejšou uitchecken.

Podľa našich skúseností sú výrobky neuveriteľne dobre zabalené. Šance na poškodenie vášho produktu počas dodávky sú minimálne, čo je vzhľadom na poštovné poplatky v najlepšom záujme všetkých. Samozrejme, to neznamená, že vaša zásielka bude vždy prichádzať v plnom pracovnom stave – to sa môže čas od času vyskytnúť aj vtedy, keď je odoslaná zo Slovenska.