Dizajnové triky na zväčšenie malého bytu

Malé nie je vždy škaredé, ba práve naopak. Veď malé je predsa milé. Nie?! Určite nie aspoň čo sa týka malého bytu. Malý priestor potrebuje veľké riešenia. Všetci to poznáme zo svojich bytov (dokonca aj v tých veľkých), že by sme občas potrebovali nafúknuť priestor – lainaa heti tilille. Ale ono sa to nedá. Alebo? Existujú jednoduché možnosti ako si aspoň trošičku pomôcť a ušetriť zopár metrov a my si o nich v nasledujúcich riadkoch povieme.

Máme tu tzv. optické riešenia. Áno vieme, tie nám metre nenazbierajú, dokonca nám nenazbierajú ani cm, ale zase pocit je pocit. Najjednoduchšia je povrchová úprava bytu a teda maľovka, alebo podlaha. Musíme si uvedomiť, že vo všeobecnosti platí, že použitie veľkých vzorov a tmavších farieb priestor zmenšuje. Preto vhodnejšie zvolenou tapetou s malými vzormi, či zvislými pásmi a svetlejšou farbou sa môžu steny v našom byte zdať vyššie. Dokonca použitím farieb dokážeme steny od seba opticky vzdialiť. Biela farba v byte pôsobí nezaťažujúco, neutrálne a priestor akoby prevzdušní. Je to spôsobené tým, že svetlé farby odrážajú lepšie svetlo. Ak sa nám izba zdá krátka a chceli by sme ju akosi prehĺbiť, je tu možnosť použiť farby na jednu stenu v odtieni farby napr. modrej a na bočné steny použijeme bledo-modrú farbu.

Priestrannosť bytov tiež dosiahneme použitím farieb rovnakého odtieňu na podlahu a dvere. Ak už sme si priestory bytov namaľovali môže sa ísť kupovať nábytok. Do malého priestoru nekupujeme masívne nábytky, tieto priestor nezaťažujú len opticky. Za to vhodné do malých priestorov sú mobilné a závesné nábytky, veľmi dobré sú viacúčelové kúsky. Polica, ktorá je súčasne písacím stolom. Rozkladací gauč, ktorý slúži zároveň ako posteľ, to všetko Vám ušetrí kopu miesta. V ponuke nájdeme konferenčne stolíky, ktoré sú premeniteľné na jedálenské stoly, či postele skryté v skriniach. Dnes je naozaj sortiment obrovský. Čo neponúka obchod, ponúkne stolár. Mnohé priestory v byte nevyužívame pre ich zdanlivú nevyužiteľnosť. Niekedy sa na nich len treba pozrieť z iného uhľa pohľadu. A aj taký priestor pod schodmi, či šikmé steny v podkrovných priestoroch sa dajú použiť. Priestor pod schodmi môže slúžiť ako odkladací priestor alebo malá komôrka. Atypický šikmí nábytok, ktorý Vám vojde práve do podkrovia. A miesto pod posteľou možno tiež využiť, ak si napríklad zaobstaráte vákuové boxy či plastové alebo kartónové krabice. Na trhu je niekoľko typov a rozmerov.

Veľkým pomocníkom v bytoch sú vstavané či už spotrebiče alebo skrine, nakoľko využívajú každý milimeter v byte a nič navyše. Úžasné na vstavaných nábytkoch je, že sú využiteľné aj v netypických priestoroch. Pre optické zväčšenie bytu je pre nábytok vhodné použiť lesklé materiály s vysokým leskom a zabudované zrkadlá. Avšak nevýhodou je ich náročnejšia údržba – kulutusluottovertailu. Nikdy nezabúdajte na miesta pod stropom. Sú to naše rezervy v bytoch, ktoré môžeme použiť pre sezónne pomôcky ako sú vianočné ozdoby. Od zárubne po stop možno vybudovať skrinku či police, na ktoré uložíme veci, ktoré nebudeme potrebovať každý deň. Zaujímavým využitím je a využitie garniže ako odkladacieho priestoru napríklad pre veci, ktoré chceme mať na očiach. Čiže napríklad na zberateľské kúsky. Nápadom sa medze nekladú.