Ako si vybrať bytového dizajnéra?

Konečne si kúpite byt a osamostatníte sa. A kde sa človek chce cítiť najlepšie ak nie doma. A zrazu zistíte, že máte predstavy aj peniaze, ale nemáte vôbec čas. A práve pre takéto prípady je vhodné poobzerať sa po bytových dizajnéroch. Pretože domov si nehľadáme, ale vytvárame ako už povedal Heinrich Seidel. Váš byt bude Vašim domovom potom, čo sa Vaše predstavy pretavia do skutočnosti (vidieť www.fixdengi.com). Samozrejme, že je tu pre Vás aj ak si ani nedokážete predstaviť, čo vlastne chcete a kde to chcete. Predsa len bytový dizajnér vidí aj to, čo vy nevidíte, dokonca môžeme povedať, že vie čo vy chcete aj keď to vy ešte neviete. Len treba natrafiť na toho správneho, s ktorým si budete rozumieť.

Čo je ale veľmi dôležite je, že bez peňazí to nepôjde. Ale zase pri vybavovaní a zariaďovaní zaručene ušetríte čas. Na trhu je niekoľko dizajnérskych spoločností, ktoré ponúkajú svoje služby. Na ich internetových stránkach si môžete prezrieť, aké služby ponúkajú a za aké ceny. Treba si však dávať pozor na tzv. dizajnérov s ľahko zvládnutou úrovňou softvéru na vstavané kuchyne. Nie každý, kto má menovku dizajnér, ním aj v skutočnosti je. Preto sa nenechávajte nahovárať na veci, ktoré sa Vám nepáčia z nátlaku autority samozvaného dizajnéra. Hlavným dôvodom, prečo si človek nechá zariadiť byt niekým iným, je časová náročnosť zariaďovania. Bytový dizajnér Vám však nemôže navrhnúť stavebné úpravy (ak nespolupracuje s architektom). Ale ako bytový dizajnér by mal mať väčší prehľad o súčasných trendoch, cenách a dostupnosti jednotlivých tovarov.

Čiže mohli by sme povedať, že kompetencie dizajnéra sú obmedzené v porovnaní s bytovým architektom. Bytový architekt má vysokoškolské vzdelanie a na rozdiel od dizajnéra v mnohých prípadoch mu stačí dizajnérsky kurz, ale jeho vlastnosti a schopnosti Vám môžu pri zariaďovaní Vášho domova úplne stačiť. Je v mnohých prípadoch oveľa viac informovaný o módnych a súčasných bytových trendoch. Ale samozrejme, ak sú v byte nutné stavebné úpravy oslovte radšej architekta či statika. Keď sa pre bytového dizajnéra rozhodnete, zistite si vzdelanie a dĺžku jeho praxe. Zaujímajte sa o jeho predchádzajúcu činnosť, po prípade si vypýtajte práce, na ktorých pracoval a prečítajte si recenzie. So svojím dizajnérom si musíte rozumieť. Okrem toho, že Vám bude načúvať, mal by Vám vedieť aj poradiť, a teda vy musíte počúvať aj jeho praktické rady.

Kľudne by sme mohli povedať, že so svojim dizajnérom by ste sa mali stať priateľmi. Budete sa často stretávať až do konca Vášho úspešného projektu, ktorého výsledok by Vás mal urobiť šťastnými. Každý dizajnér má svoje portfólio služieb, iný rozsah práce a preto si ujasnite čo od neho očakávate. Ak sa jedná o kompletné návrhy interiéru, bytový dizajnér pripraví návrh dispozičného riešenia a rozmiestnenia nábytku. Vytvorí návrh maľovky stien, vyberie doplnky, poprípade zapracuje starý nábytok či navrhne zhotovenie nového. Odhadovaný čas vypracovania návrhu sa zväčša pohybuje okolo 1 až 2 mesiacov. Súčasťou služieb kvalitného dizajnéra by malo byť vytvorenie kompletnej dokumentácie (vizualizácia priestoru, рефинансирование кредита, pôdorys, poloha svetiel, vypínačov, zásuviek, zoznam nábytku, doplnkov a predajných miest). Cena takéhoto bytového dizajnéra sa väčšinou pohybuje v rozmedzí od 5% do 11% z celkového nákladu za realizáciu zhotoveného projektu.