Adidas vs. Puma

Na začiatku bola rodina. Pán Dassler, výrobca papúč v bavorskom meste Herzogenaurach, mal dvoch synov Adolfa a Rudolfa. Rudolf, výrečnejší a spoločenskejší z oboch bratov sa vyučil za obuvníka, mladší Adolf bol pekárom. Po 1. Svetovej vojne keď sa obaja bratia vrátili z frontu, mladší Adolf v maminej práčovni namiesto papúč začal vyrábať športovú obuv. Po čase sa k Adolfovi pridal aj Rudolf a začali podnikať spolu. Denne boli schopný ušiť aj 100 párov tenisiek. V roku 1921 svetlo sveta uzreli prvé kopačky so štuplíkmi, následne vyrobili obuv aj pre atlétov. Na berlínskej olympiáde v ich atletických modeloch súťažil a získal 4 zlaté medaile americký reprezentant Jesse Owens.

V roku 1945 obaja bratia podľahli nátlaku Adolfa Hitlera a vstúpili do nacistickej NSDAP. Adolf Dassler však nepatril k nacistickým nadšencom, čo dokazuje aj jeho podpora športovcov tmavej pleti. Počas 2. svetovej vojny, a najmä v čase klesajúceho úspechu Nemecka, sa obaja bratia začali viac hádať. Adolf bol presvedčený, že ho manželka podvádza s bratom Rudolfom. Rudolf zas bol presvedčený, že Adolf mu mal počas vojny, keď bol v zajatí pomôcť a nedokázal mu odpustiť predaj obuvi americkým vojakom. Hádky naberali na intenzite až nakoniec bratia dospeli k záveru, že spolu nedokážu spolupracovať a každý sa s hnevom rozhodol ísť vlastnou cestou.

V roku 1948 Adolf Dassler založil firmu z názvom Adidas pozostávajúcu zo začiatočných písmen jeho mien. Aj Rudolf založil svoju firmu z názvom Ruda, ale už po pár týždňoch ju premenoval na Puma, čo je celkom zvučnejší názov. Tri prúžky, ktoré sú dnes veľmi známe práve v spojitosti zo značkou Adidas, vznikli v roku 1953, resp. v tom čase ich Adolf Dassler dal zaregistrovať v obchodnom registri. V roku 1954 Adidas a samotný Adolf a jeho firma zažili ďalších úspech a to pomocou futbalových majstrovstiev. Futbalová reprezentácia západného Nemecka zvíťazila nad Maďarskom vo finále obutá práve v kopačkách Adidas. Zaujímavosťou je fakt, že na nohách mali futbalisti sprvoti obuté kopačky brata Rudolfa značky Puma. Ten sa však nečakane s futbalovým trénerom pohádal a na titulkoch časopisov sa po úspechu futbalistov západného Nemecka objavil Adolf Dassler.

Adam a Rudolf si po nasledujúce roky navzájom stále konkurovali. Ich hlavnou klientelou boli športovci, ktorých si navzájom za pomoci obchodných zástupcov preberali. Medzi „Puma nosičov“ patria napríklad svetoznámi futbalisti Pele, alebo Maradonna, či vynikajúci tenista Boris Becker. V súčasnosti v Pumách behá Usain Bolt. Adidas tenisky sa ale v súčasnosti nosia tiež, a to napríklad Lionel Messi či basketbalisti NBA. Adidas je 2. najväčším výrobcom športovej obuvi, no koncom minulého roka vykázal stratu v miliónových výškach. Puma sa v rebríčku výrobcov športovej obuvi nachádza na 3. mieste.

Bratia Adolf a Rudolf sa už do smrti nezmierili. Firmy si po celý čas konkurovali a nikdy neprestali súťažiť. Možno by sme mohli predpokladať, že ich úspech bol hnaný akousi bratskou súťaživosťou. Rudolf Dassler podľahol v roku 1974 rakovine pľúc a Adolf Dassler zomrel o 4 roky neskôr. Obaja bratia sú pochovaný na rovnakom cintoríne, v rovnakom mestečku, ale každý na inom konci. Tak ako počas ich života. Tak blízko a predsa tak ďaleko.